„LĖLĖ“ SKELBIA NAUJO SEZONO PRADŽIĄ

2017 08 16

60 LELES sezonas-2d9376a89549953713af2013f3b52c3a.jpg
 
Rugpjūtį Vilniaus teatras „Lėlė“, kaip ir kiekvienais metais, pirmasis pradeda naują - jau net (!) 60-ąjį - sezoną. Šį savaitgalį, rugpjūčio 19, 20 dienomis 12 ir 14 val. teatre mažųjų žiūrovų tradiciškai lauks jų pamėgti spektakliai: „Raudonkepurė“, „Kiškių sukilimas“, „Gėlių istorijos“ bei „Pasaka apie vėžliuką“. Atidarymo dienomis atvirų durų valandas (nuo 11 iki 15 val.) taip pat skelbia Gyvasis lėlių muziejus ir kviečia lankytojus nemokamai apžiūrėti turtingą teatro scenografijos ekspoziciją, pasiklausyti edukacinių paskaitų apie lėlių teatrą, jo ypatumus ir istoriją.
 
60-ąjį sezoną „Lėlė“ skiria atsinaujimui. Kūrybinėje programoje numatyti jaunosios kartos teatro menininkų debiutai, prasideda renovacijos darbai, skirti Didžiosios scenos ir jos techninės įrangos atnaujinimui bei teatro paslaugų kokybės gerinimui. Teatro repertuarą papildys keturi nauji spektakliai, sukurti pagal gerai žinomą literatūros vaikams klasiką, šių dienų iliustracijų knygas, taip pat ir originalius, šiuolaikiškus, pačių jaunų meninkų kurtos dramaturgijos, kūrinius. Naujuose spektakliuose kūrėjai tirs aktualias vaikų ir tėvų tarpusavio santykių, tapatumo, virtualaus / technologijų ir tikro pasaulio susidūrimo temas.
 
Šio sezono metu naujus premjerinius spektaklius vaikams kurs talentingi jauni režisieriai Ainis Storpirštis, Karolis Vilkas, Šarūnas Datenis ir Povilas Makauskas. Po naujų metų kūrybinius darbus taip pat pradės režisierė ir dailininkė Gintarė Radvilavičiūtė bei iš Nyderlandų į Vilnių atvyksiantis lėlininkas Neville'is Tranteris, tačiau jų premjeros jau bus skirtos suaugusiems ir numatytos  2018 m. rudenį.
 
Aktorius ir režisierius Ainis Storpirštis teatre debiutuos spalį. Mažojoje „Lėlės“ scenoje jaunasis menininkas pristatys pirmąjį savo lėlių ir objektų teatro (!) spektaklį vaikams O Viešpatie, Vilnius!. Spektaklio dramaturgiją režisierius kuria kartu su aktoriais ir  dailininke Neringa Keršulyte. Kūrėjai, pasitelkę Vilniaus legendas, šiandienių įvairiausių miesto „personažųgandus, virtualaus bendravimo ir pramogų priemones, sieks įtraukti žiūrovus į linksmą nuotykį - žaidimą teatro rūsyje ir papasakoti pamokančią istoriją apie atviro, nuoširdaus bendravimo svarbą.
 
„Šiais technologijų ir lygių teisiųlaikais itin dažnai matome atotrūkį tarp tėvų ir vaikų. Ir kartais tai virsta neįveikiama prajaja.  Ko jis sėdi prie tos dėžės?, Mano laikais viskas buvo kitaip“ - tokie suaugusių komentarai yra grynasideologijų nesusišnekėjimas. Aš pats esu įsitikinęs, kad atviras bendravimas yra santykių pagrindas, o santykiai - daugiausia naudos duodantis užsiėmimas. Spektaklyje O Viešpatie, Vilnius!norime paskatinti tiek vaikus, tiek tėvus skirti daugiau dėmesio būtent tarpusavio santykiams.  Taip pat, priminti, kad tikras pasaulis daug paslaptingesnis ir įdomesnis už bet kokias dirbtines, virtualias pramogas“, - apie būsimą premjerą pasakoja A. Storpirštis.
 
Lapkričio pabaigoje Didžiojoje teatro scenoje įvyks Karolio Vilko, Oskaro Koršunovo mokinio ir Kultūros ministerijos metų debiuto premijos laureato, „lėliškai vaikiškas“ debiutas. Jaunasis režisierius žiūrovams pristatys spektaklį Indėniukas Džo. Pagal savo paties rašytą scenarijų, kuriame pasakojama apie berniuko Džo kelionę pas močiutę ir jos metu patirtus siurrealius nuotykius, spektaklį vaikams kursiantį K. Vilką domina iniciacijos tema - vaiko pažintis su tikru pasauliu, perėjimas iš vieno gyvenimo būvio į kitą ir čia slypintys pavojai bei atradimai. Kuriant spektaklio scenografiją režisieriui talkins jauni dailininkai Romanas Duda ir Ieva Šimukonytė, scenoje vaidins „Lėlės“ ir kviestiniai aktoriai.
 
Po naujų metų, vasarį, teatre pagaliau suskambės  ilgai laukta muzikinio spektaklio vaikams vaikams „Pinokis“ premjera. Spektaklio režisierius - teatro trupės aktorius Šarūnas Datenis nėra naujokas „Lėlės“  teatre: Mažojoje scenoje vaidinami jo režisuoti spektakliai „Evoliucija“ ir „Čia buvo / čia nėra“. Šį kartą jaunasis režisierius su visa kūrybine grupe - dailininku Antanu Dubra, kompozitorium Vytautu Leistrumu, dramaturge Tekle Kavtaradze, teatro ir kviestiniais aktoriais - debiuotuos Didžiojoje scenoje.
 
Gerai žinomą Carlo Collodi apysaką, Š. Datenis su visa kūrybine komanda nori vaikams pristatyti kaip gyvą ir aktualų pasakojimą apie šiandien gyvuojančias žmogiškąsias vertybes, technologijų ir žmogaus santykį, kompiuterizacijos keliamus iššūkius, su kuriais susiduriama nuo mažų dienų.
 
Spektaklio kūrėjai sau kelia sau rimtą uždavinį - kaip šioje pasakoje rasti šiuolaikybei, šiandieniniam vaikui artimų ir atpažįstamų įvaizdžių? Taip istorija apie atgyjantį medinuką tampa pasakojimu apie dirbtinį intelektą, apie žmogaus kūrinio maištą prieš savo kūrėją, apie šiuolaikinę egzistenciją, kuri nebeįsivaizduojama be kompiuterių ir kompiuterizuotų kūrinių ir prietaisų..
 
„Pinokis – gudrus „lėliškas“ sutvėrimas, vienareikšmiškai besivaikantis malonumų ir būdų išvengti to, kas yra „nemalonioji“, „nuobodžioji“ gyvenimo dalis, kol galiausiai, lyg koks antikinės mitologijos herojus, perėjęs vandenį ir ugnį, dangų ir pragarą, nusileidžia tėvui-kūrėjui, pasišvenčia gėriui ir tiesai, ir galų gale pasiekia tai, ko jis iš tiesų norėjo – iš mechaninio objekto, savotiškos marionetės, tampa tikru, gyvu berniuku. Pinokio būvis iš tiesų labai primena daugumą mūsų, šių laikų gyventojų. Malonumų siekis ir atsakomybės vengimas galėtų būti vienas iš šiuolaikinio žmogaus apibūdinimų. Taigi, ypatingai svarbu atrodo kelti klausimus – ką reiškia būtų geru žmogumi šiandieną? Kas šiandien yra paklusnumas ir pareiga? Į ką Pinokis „transformuotųsi“ šiandieną ir ko mus tai galėtų išmokyti? “ - apie spektaklį kalba režisierius Š. Datenis ir dramaturgė T. Kavtaradzė.
 
Paskutinė 60-ojo sezono premjera numatyta balandžio mėnesį. Pavasarį Mažojoje scenoje spektaklį vaikams „Berniukas ir jo mylintis širdis“ pagal to paties pavadinimo prancūzų poeto François David ir žymiojo iliustratoriaus bei plakatų meistro Stasio Eidrigevičiaus knygą kurs režisierius Povilas Makauskas. Vilniaus teatre „Lėlė“ debiutuosiantis jaunasis menininkas, Gintaro Varno mokinys,  šį kūrinį įvardija kaip paprastą pasakojimą, kurį sudaro 11 mažyčių situacijų, atskleidžiančių įsimylėjusio vaiko skausmingą kelionę savasties link.
 
„Knygos herojaus berniuko Tristano meilė jo mylimajai pernelyg didelė. Berniuko ilgesio pilname tipenime miesto gatvėmis autorius šmaikščiomis metaforomis atskleidžia vaiko skausmą, papilkėjusį veidą, pasipūtėlių ir senų seniausiai meilės jausmą praradusių praeivių pašaipas. Meilė - vienas iš pagrindinių gyvenimo įvykių, o pirmosios meilės netektis, neretai, stiprios mūsų individualybės formavimosi priežastis ir yra šio pasakojimo pagrindinė tema. Patį spektaklį noriu kurti kaip prisiminimą, kuriame skleistųsi senelio atminties fragmentai, skirti anūko skaudančiai širdžiai. Spektaklis vyks jų sukurtame teatre, ir taip jie vaidindami šį amžiną mitą galės dalintis tapatumu. Siekiant perteikti senelio vaikystės miesto prisiminimus ir sukurti atminties miestą spektaklyje naudosime įvairias lėles ir jų technikas, taipogi Vilniaus fotografijų kolekcijas, albumus .” - pasakoja P. Makauskas.
 
Be naujų premjerų, statybos darbų teatro planuose naująjį sezoną netrūks ir gastrolių bei edukacinių renginių. Dar šį rudenį teatras planuoja spektaklių gastroles į Lietuvos regionus bei užsienio festivalius. Rugsėjį Vilniaus „Lėlė“ svečiuosis Anykščiuose, kur kelias dienas vykdys edukacinę kultūrinę programą „Diena su lėle”; spalio mėnesį su spektakliu suaugusiems „Lila: slaptas demiurgo žaidimas” teatras vyks gastrolių į Varėną, o su spektakliu „Smėlio žmogus”  - į tarptautinį teatro festivalį „Demoludy” Olštyne, Lenkijoje. Jei orai bus geri, o Bosforo tiltas stovės tvirtai, tai po naujų metų „Smėlio žmogų” pamatys ir turkai.
 
Vilniaus teatro Lėlė inf.

RĖMĖJAI

PARTNERIAI IR DRAUGAI