PARODA „DAILĖ LĖLIŲ TEATRE“ : NUO I-OJO LDK LĖLININKO IKI GRUPĖS „ANTIKVARINIAI KAŠPIROVSKIO DANTYS“ MARIONEČIŲ

2018 11 08

Dailė lėlių teatre-871313b5d38434e7e451ceaeab9233fc.jpg
 
Lapkričio 13 d. 19 val. „Arkos“ galerijoje (Aušros vartų g. 7) atidaroma Vilniaus teatro „Lėlė“ 60-mečiui ir atkurtos Lietuvos 100-mečiui skirta paroda „Dailė lėlių teatre“. Ją sudarys kelios autonomiškos ekspozicijos, sujungtos į visumą lėlių teatro tema. Parodoje, kuri veiks iki gruodžio 7 d., bus eksponuojami „Lėlės“ teatro „Gyvąjame lėlių muziejuje“ bei kituose Lietuvos muziejuose ir privačiose kolekcijose saugomi kūriniai.
 
Parodos sudarytojas lėlininkas Rimas Driežis pabrėžia, kad: „1958 m. spalio 27 d. atidarytas Vilniaus teatras „Lėlė“ savo scenoje išplėtojo ir įtvirtino „dominuojančios scenografijos“ arba „dailininko teatrą“, o ilgainiui „dailininko dominavimas spektaklyje“ tapo viso lietuviškojo lėlių teatro ryškiausia ir vertingiausia savybe, išskiriančia mūsų lėlininkus iš kitų. „Vaizdų kalba“ ir kita nežodinė raiška skatino „Lėlės“ dailininkus kreipti savo ieškojimus link „tarpdisciplininių menų“, nors anuomet šiai kūrybos sferai dar nė vardo nebuvo. Taip ne vienas dailininkas „Lėlėje“ ėmėsi režisuoti spektaklius, o „scenografas ir režisierius viename asmenyje“ tapo įprastu reiškiniu.“
 
Tiek vaikams, tiek suaugusiems skirtoje parodoje ryškiai atsispindės ir tai, jog dėl glaudaus ryšio su daile „Lėlėje“ vaisingai pasireiškė ne vien scenografijos kūrėjai: teatro įvaizdį formavo dailininkų kuriami plakatai ir programėlės, emblemos ir vinjetės, teatro bilietai ir medaliai, taip pat buvo leidžiami dailininkų apipavidalinti ar sumaketuoti teatro bukletai ir kiti spaudiniai.
 
Autonomiškos ekspozicijos bus skirtos „Lėlės“ dailininkams, pabrėžiant turtingą jų įvairovę ir individualybę, taip čia bus eksponuojamos plakatų ir kaukių kolekcijos.
 
Atkurtos Lietuvos 100-metį parodoje akcentuos istorinis-švietėjiškas segmentas. Čia (per dailę) bus pristatoma Lietuvos lėlių teatro istorija iki „Lėlės“ ir su „Lėle“: liaudiškasis teatras ir tarpukario profesionalai, taip pat karo ir pokario lėlininkai, studentų teatrai bei Lietuvos TV lėlių teatras.
 
Parodos metu įvyks keturi vakariniai renginiai. Lapkričio 13 d. 19 val., per parodos atidarymą, lankytojus pasitiks styginių kvartetas Art Vio ir bus pagerbtas teatro įkūrėjas Balys Lukošius bei I-ojo dešimtmečio aktoriai ir veteranai. Lapkričio 16 d. 18 val. vyks teminis vakaras „Aktorius ir lėlė“, per kurį susitiksime su režisierium ir dailininku iš Nyderlandų Nevilliu Tranteriu, šiuo metu „Lėlėje“ kuriančiu spektaklį „Karalius Ūbas“ (vakaro moderatorius – teatrologas Andrius Jevsejevas). Lapkričio 23 d. 18 val. įvyks vakaras skirtas lėlininkui Vitalijui Mazūrui ir teatrologei, lėlių teatro žinovei Audronei Girdzijauskaitei (moderatorė – teatrologė Rasa Vasinauskaitė). O gruodžio 7 d. 18 val., parodos uždarymo metu, „Lėlės ir kinas“ programoje matysime filmus, kuriuose „vaidina“ teatrinės lėlės.
 
Vaikams parodoje bus skirtos lėlių gamybos dirbtuvės, o grupinėms ekskursijoms parodą pristatinės kuratorius R. Driežis (pagal išankstinę rezervaciją, kreiptis į Vilniaus teatrą „Lėlė“).
 
Parodos organizatoriai: Vilniaus teatras „Lėlė“, Dailės galerija „Arka“. Partneriai: Žemaičių muziejus „Alka“, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos istorijos muziejus, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus, „Knygų šalis“, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, „bernardinai.lt“, „Lietuvos žinios“. Renginį remia Lietuvos kultūros taryba.
 
Vilniaus teatro „Lėlė“ inf.

RĖMĖJAI

PARTNERIAI IR DRAUGAI