KULTŪROS NAKTIS TEATRE „LĖLĖ“ : VAKARINIS MARIONEČIŲ TEATRO IR KINO SEANSAS

2016 06 12

Silvestras dudele-e43d473c711244904912d166ec4c0c3e.jpgBirželio 17 d. vakarą Vilniaus teatre „Lėlė“ vyks nemokami profesionalaus lėlių teatro jubiliejui ir Kultūros nakčiai skirti marionečių teatro ir kino renginiai. Minint lėlių teatro Lietuvoje 80 metų sukaktį, vilniečiams ir miesto svečiams bus pristatytas marionečių spektaklis visai šeimai „Silvestras Dūdelė“, pirmasis lietuviškas marionečių filmas „Storulio sapnas“ bei pirmajam Lietuvos Marionečių teatrui ir jo įkūrėjui Stasiui Ušinskui skirta paroda.
 
Prieš 80 metų, 1936-aisiais, žymus lietuvių tapytojas, scenografas ir pedagogas Stasys Ušinskas Kaune įkūrė pirmąjį Lietuvoje profesionalų lėlių teatrą ir parodė pirmąjį vaidinimą su savo kurtomis marionetėmis – spektaklį pagal rašytojo Antano Gustaičio pjesę „Silvestras Dūdelė“. O režisieriaus Rimo Driežio Vilniaus teatre „Lėlė“ kurtame spektaklyje „Silvestras Dūdelė“ aktoriai ne tik vaidina Silvestro Dūdelės istoriją, bet ir pasakoja kaip Lietuvoje atsirado lėlių teatras, kuo jis skiriasi nuo dramos teatro.
 
„Storulio sapnas“ – pirmasis lietuviškas garsinis marionečių filmas, sukurtas dar prieš Antrąjį pasaulinį karą (1938 m.). Filmo statytojai norėjo pademonstruoti technines marionečių galimybes ir parodyti, ko galima pasiekti tuo metu dar naujoje meno srityje. 1939 m. kino juosta buvo parodyta Niujorke, pasaulinės parodos metu. Filmas sudomino JAV animacinių filmų bendrovę „Dalcompany“ – ji užsakė S. Ušinskui sukurti marionečių filmą pagal Hanso Christiano Anderseno pasaką „Lakštingala“. Deja, šį darbą sutrukdė Antrasis pasaulinis karas. 
 
Pirmąjam Lietuvos Marionečių teatrui skirtoje ekspozicijoje žiūrovai išvys tikrą S. Ušinsko marionetę, galės pavartyti jo parašytą vadovėlį „Lėlių ir kaukių teatras“ - pirmąją lietuvišką leidinį, skirtą lėlių teatrui. Taip pat bus eksponuojami marionečių konstrukcijos brėžiniai, kurie buvo patentuoti JAV (1940 m.; patentas galioja iki šiol!) bei plakatai, skirti Marionečių teatro sukaktims.
 
Programa:
 
18:30 - 19:10 spektaklis visai šeimai „Silvestras Dūdelė“ (mažoji salė, trukmė 40 min.)
19:30 - 21:00 pirmojo lietuviško garsinio marionečių filmo „Storulio sapnas“ peržiūros (didžioji salė, trukmė 18 min.)
 
Renginiai vyks Vilniaus teatre „Lėlė“ (Arklių g. 5).
Įėjimas laisvas.
 
Vilniaus teatro "Lėlė" inf.

RĖMĖJAI

PARTNERIAI IR DRAUGAI