PARODA „ŠALIA" VILNIAUS TEATRE „LĖLĖ"

2016 01 01

Sako „sutinka pagal rūbą, palydi pagal protą“. Vilniaus teatrą „Lėlė“, tokį koks jis šiandien matomas, sutinka pagal rūbą, kuriuo jį, tarp kitų, papuošė ir teatro dailininkė Aušra Bagočiūnaitė Paukštienė. Šalia savo pagrindinės veiklos teatre kaip scenografė, o retkarčiais ir režisierė, dailininkė daug prisidėjo kuriant teatro veidą. Geresnės vietos šiai parodai kaip pati „Lėlė“, kurią jau ne pirmą dešimtmetį galima pavadinti menininkės kūrybiniais namais, ir negalėjo būti. Čia pristatomi teatro įvaizdį formuojantys grafinio dizaino darbai: afišos, plakatai, programėlės, sveikinimo atvirukai, leidiniai; specialiai neeksponuotos, tačiau po teatrą kur ne kur pabirusios ir jos kurtos interjero detalės, neretam teatro darbuotojui taip įaugusios į pasąmonę, kad turbūt jau net nebepastebimos. Šalia viso to natūraliai sugulė ir tapyba, dar labiau įkūnijanti kūrybą šalia teatro (kaip reginio, ne pastato ar institucijos) – tokią, kuri, priešingai nei teatras, yra labiau monologiška, reikalaujanti vienatvės, tylos.

Barokinių grafų Oginskių rūmų, kuriuose juos restauravus ir įsikūrė Vilniaus teatras „Lėlė“, fasado frontoną puošia dabar jau teatro „prekiniu ženklu“ tapusios Aušros kurtos lėlės, kurios minint teatro pusšimčio metų jubiliejų persikėlė ir į afišas, o dabar taip pat yra matomos (ir girdimos!) teatro internetinėje svetainėje. Tačiau afišų iki šių dabartinių, geltonųjų, būta labai skirtingų ir įvairių; nuo maždaug 1996 m. jas kūrė būtent Aušra – visus šiuos meninius ieškojimus galima apžiūrėti parodoje. Nei teatro fojė, nei visame pirmame aukšte turbūt neišsitektų tai, ką Aušra sukūrė teatro įvaizdžiui, kai kam galbūt ir lemta buvo tapti akimirkos blykstelėjimais – tai ir sveikinimo atvirukai, ir kažkur išskridusios skrajutės ir po kiekvienų Kalėdų pasislepiantys papuošimai, tačiau kai kuriuos, išsaugotus, neprapuolusius, šioje parodoje pamatyti (ir prisiminti) galima.

„Šalia“ yra viena iš keturių jubiliejų švenčiančios menininkės kūrybai pristatyti skirtų parodų. Skalvijos kino centre lapkričio 1-15 d. veikia A. Bagočiūnaitės Paukštienės plakatų paroda „Premjera!“; Jurgio ir Marijos Šlapelių namuose-muziejuje lapkričio 6-22 d. pristatoma teatrinių objektų paroda „Baisiai gražu“; o Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje „Vėjas“ (Vilniaus mokytojų namai) lapkričio 5 d. – gruodžio 5 d. eksponuojamoje parodoje „Paišiniai“ galima išvysti jos scenografijos eskizus.
 
Aušra Bagočiūnaitė-Paukštienė
1978 m. baigė meninio apipavidalinimo specialybę Stepo Žuko taikomosios dailės technikume. 1978-1984 m. Vilniaus dailės akademijoje studijavo scenografiją. Nors pati dailininkė teigia nesanti nei scenografė, nei režisierė, nei tapytoja, nei grafikos dizainerė, jos kūrybos amplitudė išties plati, apimanti visas išvardintas sritis ir dar daugiau. Ji sukūrė scenografiją daugiau nei 20 spektaklių, du iš jų režisavo pati („Pasvydo“, „Baisiai graži pasaka“); taip pat yra ne vieno LTV videospektaklio dailininkė, plakatų, leidinių dizaino, iliustracijų autorė. Menininkė buvo įvertinta tarptautiniame teatro plakato konkurse, Auksiniu scenos kryžiumi už spektaklį „Daktaras Dolitlis“;  jos iliustruotą N. Indriūnaitės knygą „Baltos pasakos“ Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius pripažino meniškiausia metų knyga.

RĖMĖJAI

PARTNERIAI IR DRAUGAI