LABORATORIJA „SURREALITY CHECK“ PRISTATO: ESKIZO „LIZDAS“ KŪRĖJAI

2021 08 27


Trečioji komanda, dalyvaujanti laboratorijos projekte, rugpjūčio 29 d. pristatys savo eskizą pavadinimu „Lizdas“. Jo režisierius Motiejus Ivanauskas neseniai baigęs vaidybą LMTA, save atrado ir spektaklių kūrime. Debiutavęs LMTA Balkono teatre su „Užšalimu“, Motiejus režisavo „Dialogus“ Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, išbandė jėgas vizualaus teatro dirbtuvėse „Kosmos Theater LAB 2019“. Eskizui muziką komponavo grupės „Kedrostubùras“ narys Matas Saladžius, scenografijos autorė – dailininkė Izabelė Narečionytė. „Lizde“ vaidmenis kuria LMTA vaidybos studijas baigę aktoriai Raimondas Klezys, Saulė Sakalauskaitė, Marius Karolis Gotbergas, kuriuos išvysti galima Nacionaliniame Kauno dramos ir kitų teatrų scenose.

Papasakokite apie savo darbą, kurį kuriate šiuolaikinio lėlių ir objektų teatro laboratorijoje „SurReality Check“?

Pradinis atspirties taškas kuriant šį eskizą buvo rozetės ir Krylovo pasakėčios – iš pažiūros paprasti trumpi kūrinėliai. Tokie paprasti, kad net šiek tiek absurdiški. Bent jau skaitant šiandien. Dauguma vizualių eskizo elementų buvo sugalvota grynai bandymo būdu per repeticijas, nesilaikant aiškių iš anksto susigalvotų apribojimų. Kitaip sakant – pirmiausia bandėme atrasti įdomius ir veikiančius vizualius sprendimus, ir tik vėliau ieškojome būdo, kaip juos tinkamai įpinti į siužeto audinį. Tai bus vizualus teatras su absurdo elementais.

Kaip susipažinote su savo kūrybinės komandos nariais ir kaip susidomėjote lėlių bei objektų teatru ir nusprendėte sudalyvauti „SurReality Check“ laboratorijoje?

Komandą sudaro ne per seniausiai akademiją baigę vieno kurso aktoriai – Marius Karolis Gotbergas, Saulė Sakalauskaitė, Raimondas Klezys, Motiejus Ivanauskas. Taip pat kompozitorius Matas Saladžius bei scenografė Izabelė Narečionytė, su kuriais jau teko bendradarbiauti anksčiau. Prieš porą metų dalyvavome vizualaus teatro dirbtuvėse „Kosmos Theater Lab“. Tai ir buvo pirma artimesnė pažintis su vizualiu, lėlių teatru.

Ką naujo ir netikėto jums patiems atradote, sužinojote ar išbandėte laboratorijos metu?

Tą galima buvo nujausti ir anksčiau, bet dabar tikrai įsitikinom, kad lėlių, objektų teatre daug sunkiau suimprovizuoti iki galo nesurepetavus ir neatlikus viso būtino techninio pasiruošimo, kas aktoriams kartais sėkmingai pavyksta dramos spektakliuose. Čia viskas priklauso nuo smulkiausių detalių, ir jeigu iki galo nepadaryta – labai sunku tai nuslėpti. Taip pat buvo įdomu ieškoti tinkamo aktorių santykio su jų pačių valdomais objektais ir lėlėmis. Turbūt dauguma dalykų buvo nauji – tiek dėmesio skirti objektams, lėlėms teatre dar nėra tekę.

Kokį lėlių ir objektų teatrą norėtumėte matyti ateityje ir kokį jį matėte iki laboratorijos?

Mačiau nedaug. Daugiausia vaikiškų lėlių spektaklių vaikystėje. O matyti ateityje norėtųsi gal kiek laisvesnį, asociatyvesnį, nebūtinai pajungtą kaip konkrečios pjesės iliustravimo priemonę.

Ko jūsų manymu labiausiai trūksta lėlių ir objektų teatre, kokie stereotipai jam žalingiausi?

Turbūt pagrindinis – kad lėlių teatras tik vaikams.

Kaip jautėtės dirbdami Vilniaus teatre „Lėlė“? Kokia jums šio teatro atmosfera?

Atmosfera gera, darbuotojai nusiteikę geranoriškai, supratingai ir lanksčiai žiūri į kūrybinius ieškojimus – o tai, manau, svarbiausia.

***
Eskizo „Lizdas“ ištakos – rozetės ir Krylovo pasakėčios. Aktoriai, objektai ir lėlės jame veikia viename lygmenyje, balansuodami ant teatro iliuzijos ir absurdo ribos. Asociatyvūs vaizdiniai ir kontrastuojantis tiesmukas aktorių veikimas sudaro sąlygas netikėtiems posūkiams ir paradoksams. Eskizo pasąmoninga idėjinė inspiracija – nuomonių perpildyta dabartinė aplinka.

Kūrybinė komanda:
Režisierius – Motiejus Ivanauskas
Režisieriaus asistentė – Saulė Sakalauskaitė
Dailininkė – Izabelė Narečionytė
Kompozitorius – Matas Saladžius
Aktoriai: Raimondas Klezys, Saulė Sakalauskaitė, Marius Karolis Gotbergas
Projekto įgyvendinimą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Vilniaus teatro "Lėlė" inf.