ŠIUOLAIKINIAM LĖLIŲ TEATRUI SKIRTO ŽURNALO „LUTKA“ NUMERIS – IR LIETUVIŲ KALBA

2022 10 20


Europos šiuolaikinio lėlių teatro kritikos platforma – tarptautinis projektas, inicijuotas Liublianos lėlių teatro (Slovėnija), vykdomas kartu su Osijek Menų ir kultūros akademija (Kroatija), Vilniaus teatru „Lėlė“ (Lietuva) ir Škotijos lėlininkų asociacija Edinburge. Projektą finansuoja Europos Sąjungos programa „Kūrybiška Europa“.

Projekto tikslas – įprasminti lėlių teatro kritikos, kaip svarbaus elemento, vietą viešajame diskurse, plečiant bendrą supratimą šiuolaikinio lėlių teatro srityje, taip pat jį padaryti aktualiu platesnei visuomenės daliai, keičiant visuomenėje nusistovėjusį suvokimą, kad lėlių teatras yra skirtas „tik vaikams“. Projekto metu sukurtas šiuolaikiškas lėlininkų tinklas ir internetinė platforma ECPCP, kuri suteikia prieigą prie tarptautinės refleksijos ir teatro analizės šiuolaikinio lėlių teatro srityje. Vienijant skirtingas šiuolaikinį lėlių teatrą atstovaujančias institucijas, redaktorius ir kritikus, sukurtas ir išleistas specialus žurnalo LUTKA leidimas. Žurnalas LUTKA yra inicijuojamas ir leidžiamas Liublianos lėlių teatro nuo 1966-ųjų metų.

Kiekvienas LUTKA numeris pasirodo dviejomis kalbomis – slovėnų ir anglų. Šis specialus numeris, pavadintas „Ties riba“,  išleistas tiek slovėnų, anglų, tiek kroatų ir lietuvių kalbomis. Šiame lėlininkystei ir animacinių formų teatrui skirto žurnalo LUTKA numeryje nagrinėjamos ribos praktikos, teorijos ir visuomenės lygmeniu, kurias lėlių teatras dažnai nustato ir transcenduoja savo esme. Šiandien jis vis dar išlaiko savo istorinį pobūdį, komentuodamas socialinius klausimus, nagrinėdamas tabu temas ir ardomaisiais mostais plėsdamas socialinių diskursų ribas. Dėl meninio protesto potencialo ir socialiai kritiškų komentarų raiškos lėlių teatras rezonuoja su socialine tikrove. Jis laikosi meno vaidmens, kuris siūlo refleksiją ir išryškina teisingą bei solidarią tikrovę. Lėlių teatras gali perimti alternatyvų mąstymo būdą, o tai labai svarbu šiuolaikiniame pasaulyje. Žurnalas LUTKA apžvelgia lėlių teatro praeities ir dabarties praktikas, apimančias socialiai angažuotą teatrą ir plačiąja prasme atskleidžiančias jo politinį pobūdį.

Žurnalo turinį kūrė: kritikė Maša Jazbec, žurnalo vyr. redaktorė ir projekto slovėnų platformos redaktorė Tjaša Bertoncelj, taip pat kroatų platformos redaktorius ir mentorius Igor Tretinjak, kritikės Maša Radi Buh ir Lorna Irvine, dramaturgas ir tektų apie lėlių teatrą autorius Benjamin Zajc, kritikės Zala Dobovšek, Nika Švab, Tajda Lipicer ir Mojca Redjko, škotų platformos redaktorius Gareth K. Vile, kritikės iš Lietuvos Kristina Steiblytė bei Ramunė Balevičiūtė.

Žurnalą LUTKA SKAITYKITE ČIA

Žurnalas LUTKA. Viršelyje - kadras iš spektaklio „Doriano Grėjaus portretas“